لایۆنێل باریمۆر

لە ئینسایکڵۆپیدیای ئازادی ویکیپیدیاوە
(ڕەوانەکراوە لە لیۆنێل باریمۆرەوە)
باز بدە بۆ: ڕێدۆزی، گەڕان
لیۆنێل باریمۆر

لیۆنێل باریمۆر (بە ئینگلیزی: Lionel Barrymore) (٢٨ی نیسانی ١٨٧٨ - ١٥ی تشرینی دووەمی ١٩٥٤) ئەکتەرێکی ئەمریکی شانۆ و ڕادیۆ و هەروەها دەرهێنەری فیلم بوو. لە ساڵی ١٩٣١ خەڵاتی ئۆسکاری بۆ باشترین ئەکتەر وەرگرت لە فیلمی (A Free Soul).



بەشێک لە فیلمنامەکەی[دەستکاری]

ساڵ فیلم ڕۆڵ تێبینییەکان
1911 Fighting Blood Directed by D. W. Griffith
The Battle wagon driver Directed by D. W. Griffith
The Miser's Heart Directed by D. W. Griffith
1912 Friends Grizzley Fallon (Dandy Jack's friend) Directed by D. W. Griffith
The Chief's Blanket Directed by D. W. Griffith
Heredity woodsman Directed by D. W. Griffith
The New York Hat minister Directed by D. W. Griffith
1913 The Tender Hearted Boy Directed by D. W. Griffith
Oil and Water In First Audience/In Second Audience/Visitor Directed by D. W. Griffith
Almost a Wild Man In audience
The Work Habit The father
The Strong Man's Burden John
The Battle at Elderbush Gulch Directed by D. W. Griffith
Death's Marathon The Financial Backer Directed by D. W. Griffith
1914 Judith of Bethulia extra Directed by D. W. Griffith
Strongheart Billy Saunders
1917 The Millionaire's Double
1920 The Copperhead Title role
1921 The Great Adventure Priam Farll
1923 Enemies of Women Prince Lubimoff
1923 The Eternal City Baron Bonelli
1924 I Am the Man James McQuade
1925 Fifty-Fifty Frederick Harmon
The Woman Who Did Allan Merrick
1926 The Bells Mathias
The Temptress Canterac
1927 The Show The Greek
Body and Soul Dr. Leyden
The Thirteenth Hour Professor LeRoy
1928 Sadie Thompson Alfred Davidson
West of Zanzibar Mr. Crane
1929 Madame X director
Nominated — Academy Award for Best Director
The Unholy Night director
The Mysterious Island Count Dakkar This film began production in 1927 as a silent. It was completed and released with sound and talking sequences in 1929.
1930 The Sea Bat director (uncredited)
1931 Ten Cents a Dance director
A Free Soul Stephen Ashe, Defense Attorney Academy Award for Best Actor
Guilty Hands Richard Grant
The Yellow Ticket Baron Igor Andrey
Mata Hari Gen. Serge Shubin
1932 Broken Lullaby Dr. Holderlin
Arsène Lupin Det. Guerchard
Grand Hotel Otto Kringelein
Rasputin and the Empress Rasputin includes John, Ethel, and Lionel
1933 Dinner at Eight Oliver Jordan
One Man's Journey Eli Watt
Sweepings Daniel Pardway
1933 Should Ladies Behave? Augustus Merrick
1934 Carolina Bob Connelly
The Girl from Missouri Thomas Randall "T.R." Paige
Treasure Island Billy Bones
1935 David Copperfield Dan’l Peggotty
The Little Colonel Col. Lloyd
Mark of the Vampire Professor
Public Hero No. 1 Dr. Josiah Glass
Ah, Wilderness! Nat Miller
1936 The Voice of Bugle Ann Spring Davis
The Road to Glory Pvt. Moran
The Devil-Doll Paul Lavond
The Gorgeous Hussy Andrew Jackson
Camille Monsieur Duval
1937 Captains Courageous Captain Disko Troop
A Family Affair Judge James K. Hardy
Navy Blue and Gold Capt. "Skinny" Dawes
Saratoga Grandpa Clayton
1938 A Yank at Oxford Dan Sheridan
Test Pilot Howard B. Drake
You Can't Take It with You Grandpa Martin Vanderhof
Young Dr. Kildare Dr. Gillespie
1939 Let Freedom Ring Thomas Logan
Calling Dr. Kildare Dr. Leonard Gillespie
On Borrowed Time Julian Northrup (Gramps)
The Secret of Dr. Kildare Dr. Leonard Barry Gillespie
1940 The Stars Look Down Narrator voice, uncredited
Dr. Kildare's Strange Case Dr. Leonard Gillespie
Dr. Kildare Goes Home Dr. Leonard Gillespie
Dr. Kildare's Crisis Dr. Leonard Gillespie
1941 The Penalty "Grandpop" Logan
The Bad Man Uncle Henry Jones
The People vs. Dr. Kildare Dr. Leonard Gillespie
Dr. Kildare's Wedding Day Dr. Leonard Gillespie
Lady Be Good Judge Murdock
1942 Dr. Kildare's Victory Dr. Leonard Gillespie
Calling Dr. Gillespie Dr. Leonard Gillespie
Dr. Gillespie's New Assistant Dr. Leonard Gillespie
Tennessee Johnson Thaddeus Stevens
1943 Dr. Gillespie's Criminal Case Dr. Leonard Gillespie
The Last Will and Testament of Tom Smith Gramps
A Guy Named Joe The General
1944 Three Men in White Dr. Leonard B. Gillespie
Since You Went Away Clergyman
Dragon Seed Narrator voice, uncredited
1945 Between Two Women Dr. Leonard Gillespie
The Valley of Decision Pat Rafferty
1946 Three Wise Fools Dr. Richard Gaunght
It's a Wonderful Life Henry F. Potter
The Secret Heart Dr. Rossiger
Duel in the Sun Sen. Jackson McCanles
1947 Dark Delusion Dr. Leonard Gillespie
1948 Key Largo James Temple
1949 Down to the Sea in Ships Capt. Bering Joy
Malaya John Manchester
1950 Right Cross Sean O'Malley
1951 Bannerline Hugo Trimble
1952 Lone Star Andrew Jackson
1953 Main Street to Broadway Himself (with his sister Ethel)
1953 Seven Angry Men




پەراوێزەکان[دەستکاری]

سەرچاوەکان[دەستکاری]

ویکی ئینگلیزی